niedziela, 13 marca 2011
Skarga pauliańska: co wtedy gdy osoba trzecia zbyła już przedmiot majątkowy?
24 lutego 2011 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę o następującej treści (sygn. akt III CZP 132/10):
"W sprawie o uznanie za bezskuteczną czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzyciela, osoba trzecia, która wskutek tej czynności uzyskała korzyść majątkową, zachowuje legitymację bierną także wtedy, gdy przed doręczeniem pozwu rozporządziła uzyskaną korzyścią na rzecz innej osoby". Sprawa ta została opisana w sobotniej "Rzeczpospolitej".
W sprawie, w której uchwałę wydał Sąd Najwyższy osoba trzecia kupiła od dłużnika Skarbu Państwa udział w nieruchomości. Sprzedający dłużnik w chwili sprzedaży miał spore zadłużenie wobec Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków. Kupujący udział w nieruchomości zbył go zanim jeszcze sprawa z powództwa wytoczonego przez naczelnika urzędu skarbowego zawisła przed sądem.
Sens uchwały Sądu Najwyższego polega na tym, iż w przypadku wytoczenia skargi pauliańskiej przez wierzyciela przeciwko osobie trzeciej, która rzecz nabyła od dłużnika, sprawa ta może toczyć się przeciw osobie trzeciej, nawet jeżeli przeniosła ona dalej rzecz będącą przedmiotem zaskarżonej czynności jeszcze przed zawiśnięciem sporu.
Trudno mi zgodzić się z tym poglądem. Skargę pauliańską wytacza się przecież po to, my móc dochodzić zaspokojenia z przedmiotów majątkowych, które wskutek czynności uznanej za bezskuteczną wyszły z majątku dłużnika (albo do niego nie weszły). Jeżeli przedmiotu majątkowego, który wyszedł z majątku dłużnika wskutek czynności zaskarżonej skargą pauliańską już nie ma w majątku osoby trzeciej, powód nie może osiągnąć celu skargi pauliańskiej. W omawianej sprawie nawet jeżeli sąd ostatecznie uzna za bezskuteczną sprzedaż przez dłużnika udziału w nieruchomości, Skarb Państwa nie będzie mógł skierować na podstawie tego wyroku egzekucji do udziału. Postępowanie w takiej sprawie jest więc bezprzedmiotowe i powinno zostać umorzone. Wierzyciel zaś może pozwać kolejnego nabywcę rzeczy.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Nie znam uzasadnienia, ale nie wykluczam, że sąd dopuścił możliwość zaspokojenia się z surogatów - taka koncepcja funkcjonuje w doktrynie.
OdpowiedzUsuńIstnieją koncepcje, że w przypadku zbycia przedmiotu majątkowego powód ma wobec osoby trzeciej roszczenie z tytułu deliktu, lub też z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia. Żadna z tych koncepcji nie ma mocnych podstaw. Nawet gdyby jednak zgodzić się z którąś z tych koncepcji i tak nie jest jasne jaki cel ma proces pauliński po zbyciu przedmiotu. Można to uzasadnić tylko tym, że wyrok pauliański ma być prejudykatem w innej sprawie (o zapłatę na podstawie art. 415 i n. KC lub 405 i n. KC). Sąd w sprawie o zapłatę nie potrzebuje jednak prejudykatu.
OdpowiedzUsuńA co w sytuacji gdy dłużnik dokona darowizny a na rzecz syna a syn ustanowi służbność mieszkania na rzecz brata. Czy taką służbność moża zaskarżyć skargą pauliańska 531 par 2 i czy wtedy pozwanym powinien być uprawniony ze służebności /brat/ czy obdarowany syn. Czy mamy tu do czynienia z rozporządzeniem w rozumienu ww. przepisu bo przepież obdarowny nie wyzbył się rzeczy. Czy taka czynność /służebności/ podlega skardze pauliańskiej bo przecież obniża wartość nieruchomości w toku ewnetualnej egzekucji.
OdpowiedzUsuńBardzo proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny w tej sprawie.
OdpowiedzUsuń